Filmy

Nabarvené ptáče /host: režisér Václav Marhoul/

Nabarvené ptáče
Nabarvené ptáče
Václav Marhoul
Václav Marhoul

Drama

Česko / Slovensko / Ukrajina, 2019, 169 min

Režie: Václav Marhoul

Předloha: Jerzy Kosiński (kniha)

Scénář: Václav Marhoul

Kamera: Vladimír Smutný

Hrají: Petr Kotlár, Udo Kier, Lech Dyblik, Jitka Čvančarová, Stellan Skarsgård, Harvey Keitel, Julian Sands, Barry Pepper a další...

Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost... Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Je to první a nejslavnější román autora knih "Byl jsem při tom" a "Pinball" - jednoho z nejvýznamnějších a nejvýraznějších a světových spisovatelů minulého století Jerzyho Kosińského.

Po filmu následuje beseda s režisérem filmu Václavem Marhoulem

Karel, já a ty /host: režisér Bohdan Karásek/

Drama / Komedie

Česko, 2018, 111 min

Režie: Bohdan Karásek

Scénář: Bohdan Karásek

Kamera: Zdeněk Eliáš

Hrají: Jenovéfa Boková, Bohdan Karásek, Miloslav König, Marie Švestková, Petra Nesvačilová, Vít Klusák, Petr Marek a další...

Film doprovodí hudební těleso Neuvěřitelno.Saša cítí, že se její vztah s manželem Karlem vyčerpal, a tak od něj na čas odchází. Útočiště nachází u Dušana. Oba se snaží zorientovat ve svých vztazích a vzájemně jsou si v tomto tápání oporou. Celovečerní debut Bohdana Karáska klade důraz na přirozenost dialogů i hereckých výkonů. S neokázalou elegancí a subtilním humorem představuje svět třicátníků, kteří hledají, nacházejí a někdy i ztrácejí přátele i životní partnery. Snímek je pokračováním série "bytových filmů" (Lucie, 2011, Milostné písně, 2013), jež se pro režiséra staly cestou, jak tvořit navzdory neexistenci finanční podpory. Limity nízkého rozpočtu obrací ve svůj prospěch a zanechává tak za sebou, v prostředí české kinematografie, unikátní stopu.

Po filmu následuje beseda s režisérem filmu Bohdanem Karáskem.

Karel, já a ty
Karel, já a ty
Karel, já a ty
Karel, já a ty

Erotikon /Němý film doprovodí hudební těleso Neuvěřitelno/

Erotikon
Erotikon
Neuvěřitelno
Neuvěřitelno

Drama / Romantický / Poetický / Psychologický

Československo, 1929, 85 min

Režie: Gustav Machatý

Scénář: Gustav Machatý

Kamera: Václav Vích

Hrají: Karel Schleichert, Ita Rina, Olaf Fjord, Theodor Pištěk, Charlotte Susa a další...

Světově proslulý, nejvýznamnější film němé éry české kinematografie. Banální zápletka v mistrovském balení.

Němé "drama lásky o sedmi dílech" Erotikon, jež natočil Gustav Machatý v letech 1928-29, mělo tvůrci dopomoci k mezinárodnímu věhlasu. Skandální pověstí opředený film byl očekáván s takovým zájmem, že byl ještě před dokončením prodán do zahraničí. Jeho "kosmopolitní" charakter i ambice potvrzovalo také mezinárodní herecké obsazení v čele se slovinskou královnou krásy Itou Rinou. - Námět v podobě "filmového manuskriptu" Panenství napsal Vítězslav Nezval. V titulcích však uveden není, neboť se obával konfliktu s kolegy z avantgardního sdružení Devětsil, jež se stavělo proti spolupráci svých členů s filmaři. - Erotikon zpracovává banální kalendářový příběh o milostném vzplanutí naivní venkovské dívky, kterou přivede do jiného stavu lehkovážný světák. Ačkoli se "svedená a opuštěná" žena později z vděčnosti vdá za šlechetného, zámožného a usedlého muže, znovu málem podlehne zrádnému milenci. Až v závěru pochopí, že "přelétavé lásky nedají ženě nikdy to štěstí, které jí poskytuje klidný přístav manželství". - Erotikon je svojí formou obdobně průkopnické dílo jako režisérův nejslavnější snímek Extase (1932), jež tematicky předjímá. Machatý se v něm sice ještě neodvážil tak "pohoršlivých" scén jako v Extasi, estetickými výrazovými prostředky a "se silnou erotickou vynalézavostí" se ovšem dotkl do té doby tabuizovaných témat.


Dálava /host: režisér Martin Mareček, scénárista Tomáš Bojar a protagonisté/

Dokumentární

Česko, 2019, 76 min

Režie: Martin Mareček

Scénář: Martin Mareček, Tomáš Bojar

Vít s Gríšou, otec a syn, se před koncem prázdnin vydávají do Ruska, kde žije chlapcova matka a sestra. Co ale na východě Evropy skutečně hledají? A proč se dříve harmonická rodina rozdělila vedví? Osm let po úspěchu snímku Pod sluncem tma, příběhu o patáliích dvou českých rozvojových expertů v Zambii, přichází Martin Mareček s komorní dokumentární road movie. Tentokrát vypráví o dálce mezi dvěma slovanskými zeměmi, vzdálenosti dávných vzpomínek, těžkostech otcovství i puberty, ale i o pomyslné odlehlosti těch, kteří by k sobě měli mít vůbec nejblíže. Pomůže jim dlouhá cesta z Brna do Divějeva k přiblížení sobě navzájem?

Po filmu následuje beseda s režisérem Martinem Marečkem, scenáristou Tomášem Bojarem a protagonisty dokumentu.

Špalíček /pro děti zdarma/

Animovaný / Loutkový / Hudební

Československo, 1947, 78 min

Režie: Jiří Trnka

Scénář: Jiří Trnka

Kamera: Vladimír Novotný, Emanuel Franek

Hudba: Václav Trojan

První celovečerní loutkový film režiséra a animátora Jiřího Trnky, který se prosadil i jako malíř, grafik, ilustrátor, sochař a spisovatel. Snímek vytvořený pracnou ruční animací "okénko po okénku" vychází z knihy Mikoláše Alše "Špalíček národních písní a říkadel".

Dopolední projekce - pro děti zdarma!

Budiž světlo /host: producent Petr Oukropec/

Drama

Slovensko / Česko, 2019, 93 min

Režie: Marko Škop

Scénář: Marko Škop

Kamera: Ján Meliš

Hrají: Milan Ondrík, Zuzana Konečná, Daniel Fischer, Ľubomír Paulovič a další...

Slovenská vesnička se připravuje na Vánoce a dobrosrdečný čtyřicátník Milan se za rodinou vrací z Německa, kde pracuje. Těší se na každoroční rituály a vzácný čas strávený v kruhu nejbližších. Poklidnou sváteční atmosféru však naruší zjištění, že starší syn je členem polovojenské mládežnické skupiny a jedním z podezřelých z podílu na šokujícím činu, jenž otřásl místní komunitou. Po řadě cenami ověnčených dokumentárních filmů a pozoruhodném hraném debutu Eva Nová přichází Marko Škop s působivým dramatem o síle a křehkosti rodinných pout, o individuální zodpovědnosti ve světě, kde jsou tradiční hodnoty podrobeny bolestivé relativizaci a xenofobie vítězí nad soucitem s bližním.

Po filmu následuje beseda s držitelem Českého lva a producentem snímku Petrem Oukropcem.

Staříci /host: režiséři Martin Dušek a Ondřej Provazník/

Drama / Road movie

Česko / Slovensko, 2019, 85 min

Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Scénář: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Kamera: Lukáš Milota

Hudba: Matouš Hejl, Miroslav Srnka

Hrají: Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Michal Suchánek a další...

Padesátá léta jsou dávno historií, Vlastovi ale křivdy minulého režimu nedají spát. Již mu nezbývá mnoho roků života, přesto hnán potřebou pomsty kontaktuje dávného přítele Tondu, aby mu pomohl realizovat poslední akci - vypátrat a zabít komunistického prokurátora. Atypická road movie o dvojici bývalých politických vězňů, kteří se navzdory všem omezením a překážkám bijí za spravedlnost, je novým společným počinem Martina Duška a Ondřeje Provazníka, jejichž dokumentární zázemí se zračí v realistickém vykreslení svízelné pouti téměř nemohoucích mužů. Místy jemně poetická, jindy absurdně humorná reflexe minulosti je tak především portrétem zatvrzelého stáří.

Po filmu následuje beseda s režiséry Martinem Duškem a Ondřejem Provazníkem.