Sólo
Sólo

Sólo | 2. 10. 16:30 | 

Dokumentární, hudební, životopisný | 84 minut | Režie: Artemio Benki

Sólo je lyrickým dokumentem o samotě a návratu do života. Martin P. je mladý argentinský klavírní virtuóz a skladatel, který poslední čtyři roky svého života strávil v ústavu pro duševně choré El Borda v Buenos Aires, největším psychiatrickém zařízení latinské Americe. Dětský hudební génius a nejslibnější talent své generace se nyní pokouší najít způsob jak překonat své psychiatrické onemocnění a vrátit se k životu venku za zdmi sanatoria i na koncertní pódia, zatímco pracuje na své nové skladbě ENFERMARIA.

PO FILMU NÁSLEDUJE BESEDA S DISTRIBUTOREM VÍTEM SCHMARCEM


Krajina ve stínu |2. 10. 19:00|

Drama, historický | 135 minut | Režie: Bohdan Sláma

Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy pojednává o masakru v jihočeské Tušti, kde partyzáni v květnu 1945 povraždili při odsunu Němců čtrnáct lidí. Film je virtuózně natočenou kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Hrdinové filmu čelí nacismu i komunismu, každý z nich se s jejich přísliby a hrůzami vyrovnává jinak. V popředí příběhu pak stojí osud jedné rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou.

Život ve vsi probíhal vždy v pospolitosti, v těžkých pohraničních podmínkách bylo pro všechny důležité zasadit, sklidit, přežít zimu a vychovat děti. Pak ale přichází doba, kdy je nutné si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo je Čech. Najednou je potřeba zvolit, kdo z celoživotních sousedů je spojenec a kdo je vlastně nepřítel...

PO FILMU NÁSLEDUJE BESEDA S REŽISÉREM BOHDANEM SLÁMOU A HISTORIKEM JIŘÍM PADEVĚTEM

Krajina ve stínu
Krajina ve stínu
Češi jsou výborní houbaři
Češi jsou výborní houbaři

Česi jsou výborní houbaři |3. 10. 13:00|

Dokumentární | 55 minut | Režie: Apolena Rychlíková

Snímek Češi jsou výborní houbaři představuje dosud poslední část uznávané dokumentární série Český žurnál. Dokumentaristka Apolena Rychlíková (Hranice práce; 2017) se v něm formou přírodovědného dokumentu zaobírá otázkou klimatické změny v České republice. Gradující drama od úsvitu do soumraku, mikro příběhy o zániku stávajícího světa v prostředí českých lesů, hájů, měst, vesnic i továren. Člověk, civilizace a příroda jako hlavní aktéři děje v dokumentárním zápasu o naši společnou budoucnost. Obrazově vtahující zamyšlení o světě, který se mění před našima očima.

PO FILMU NÁSLEDUJE BESEDA S KAMERAMANEM PETREM RACKEM

Služebníci |3. 10. 15:00|

Drama | 88 minut | Režie: Ivan Ostrochovský

Obrazově mimořádně vytříbené a podmanivé drama Služebníci natočil jeden z mezinárodně nejuznávanějších slovenských režisérů Ivan Ostrochovský. Film v únoru soutěžil na festivalu v Berlíně, v Kyjově jej promítneme dva týdny před jeho vstupem do českých kin.

Píše se rok 1980. Michal a Juraj jsou dva studenti bohoslovecké fakulty v totalitním Československu. Jejich učitelé ze strachu před zrušením kněžského semináře vychovávají bohoslovce do podoby vyhovující komunistické straně. Každý z mladých seminaristů se musí rozhodnout, zda podlehne pokušení a zvolí si snazší cestu kolaborace, nebo si zachová svoji víru a stane se předmětem nátlaku Státní bezpečnosti.

PO FILMU NÁSLEDUJE BESEDA S REŽISÉREM IVANEM OSTROCHOVSKÝM A SCENÁRISTOU MARKEM LEŠČÁKEM

Služebníci
Služebníci
Havel
Havel

Havel |3. 10. 17:30|

Životopisný, drama | 105 minut | Režie: Slávek Horák

"Portrét státníka nečekejte," říká režisér Slávek Horák. Havel se odehrává mezi roky 1968 a 1989 a zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu.... Příběh jedné z nejvýraznějších osob naší historie Václava Havla z jeho disidentských dob, kdy ještě nebyl slavnou osobností.

PO FILMU NÁSLEDUJE BESEDA S REŽISÉREM SLÁVKEM HORÁKEM

Princezna zakletá v čase |4. 10. 13:00|

Dobrodružný, rodinný, pohádka | 112 minut | Režie: Petr Kubík

Česká pohádka s příběhem v časové smyčce à la Na hromnice o den více... Princeznu Ellenu od narození provází příslib mocné kletby, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien. Kletba se má naplnit v den Elleniných dvacátých narozenin, jakmile zapadne slunce. Avšak ve chvíli, kdy zajde poslední sluneční paprsek a vše se zdá ztraceno, princezna zjišťuje, že zůstala uvězněná v čase. Pokaždé, když se kletba naplní, Ellena procitne do dne svých dvacátých narozenin a je nucena ho prožít celý znovu. Aby zachránila své království i sebe samotnou, musí v sobě nalézt odvahu a čisté srdce a dávné kletbě se jednou provždy postavit.

Princezna zakletá v čase
Princezna zakletá v čase
Šarlatán
Šarlatán

Šarlatán |4. 10. 15:30|

Životopisný, drama | 118 minut | Režie: Agniezska Holland

Životopisné drama výjimečného léčitele a znalce bylinek Jana Mikoláška (1889 - 1973) s Ivanem a Josefem Trojanovými v hlavní roli. Příběh o Mikoláškovi se odehrává na pozadí dobových událostí a je inspirován jeho skutečnými osudy. Na léčitele se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým... Mikoláškův životní příběh bravurně natočila slavná Agnieszka Holland (Hořící keř; 2013).

PO FILMU NÁSLEDUJE BESEDA SE SCENÁRISTOU MARKEM EPSTEINEM A DRAMATURGEM JAROSLAVEM SEDLÁČKEM

Dědictví aneb Kurvahošigutntág |4. 10. 19:00|

Komedie | 118 minut | Režie: Věra Chytilová

"Pan Bohumil Stejskal je budoucí majitel". Nadčasové mistrovské dílo a neúprosné zrcadlo divokých devadesátek. Zděděné milióny, Irenka, Kája, pštros a kolotoče. Kaviárové tousty, pivo a rum. Nadgeniální podobenství Věry Chytilové, kult nad kulty. Vzácně na velkém plátně v kinokvalitě.

Na závěr festivalu dopíjíme bečku, vína a sifóny. Srnca nemáme, želvy nežerem. 

Dědictví aneb Kurvahošigutntág
Dědictví aneb Kurvahošigutntág

HUDEBNÍ PROGRAM

Katarzia
Katarzia

Katarzia | 3. 10. 21:00 |

Katarzia (Katarína Kubošiová) zavítá do Kyjova i s kapelou v rámci tour ke své nejnovější desce Celibát. Svými upřímnými texty a živým, spontánním hudebním projevem se stala hlasem dnešní generace a jednou z nejvyhledávanějších písničkářek mimo hlavní proud.

WWW NEUROBEAT | 3. 10. 23:00 |

Hudba WWW originálně slučuje postupy hiphopu, industriálu, elektroniky a volné skladby. Texty Lubomíra Typlta provokují posluchače, aby namáhal svou představovivost, jejich naléhavost umocňuje široká škála básnických a fonetických prostředků. WWW jsou též vyhledávaní jako tvůrci filmové a divadelní hudby.


PDCH
PDCH

DJ PDCH

Náš tradiční DJ pro celodenní ladění atmosféry ve foyer kina. 

Tajuplnému umění djingu se učil před lety v brněnské pyramidě Sklenick. S odstupem času lze konstatovat, že tato výuka přinesla svoje výrazné plody, neboť v současnosti má na scéně jen málokdo šírší hudební rozhled a čich na skvělá neotřelá jména jako tento zručný dj a selektor.

Ploy | 2. 10. 16:30 | 

Noční koncert po Krajině ve stínu

Energické a svébytné instrumentální trio hrající "Jazz-rock pro nové tisíciletí". Kapela kromě nástrojů využívá i smyčky obsahující poměrně široké spektrum zvuků - od beatů přes ruchy a noise až po bezobsažné blábolení. Ploy tvoří kytarista Tom Braun, klávesista Mikuláš Čimbura a bubeník Bohdan Karásek, jenž nás loni navštívil se svým skvělým filmem Karel, já a ty.

HOSTÉ

Vít Schmarc

Vít Schmarc (*1979) je filmový distributor, ředitel distribuční společnosti Artcam, která se zaměřuje na tuzemskou i zahraniční uměleckou a autorskou tvorbu. Schmarc je také dlouholetý filmový kritik přispívající mj. do Radia Wave a ČT Art. Jakožto původně vystudovanému bohemistovi mu před třemi lety vyšla kniha Země lyr a ocele: Subjekty, ideologie, modely, mýty a rituály v kultuře českého stalinismu, v níž rozebírá tuzemskou poezii v období stalinismu.  

Bohdan Sláma

Bohdan Sláma (*1967) patří mezi nejuznávanější žijící české režiséry. Držitel pěti Českých lvů a nespočtu zahraničních ocenění začínal v 90. letech jako asistent režie Věry Chytilové, debutoval v roce 2001 snímkem Divoké včely. Sláma se ve své tvorbě (Štěstí, Venkovský učitel, Čtyři slunce, Bába z ledu) zaměřuje na prostého venkovského člověka, rodinné vztahy a hledání štěstí. Často spolupracuje se Zuzanou Kronerovou, Pavlem Liškou, Cyrilem Drozdou či Tatianou Dykovou. Krajina ve stínu je prvním Slámovým historickým filmem.  

Jiří Padevět

 Jiří Padevět (*1966) je spisovatel, ředitel nakladatelství Academia a historik se zaměřením na tuzemskou protektorátní a poválečnou historii. Je autorem knih (výběr) Pochody a transporty smrti (2013); Průvodce protektorátní Prahou (2013; cena Magnesia Litera), Krvavé finále: jaro 1945 v českých zemích (2015) či Průvodce stalinistickou Prahou 1948 - 1956 (2018). Na TV Seznam uvádí pořad Krvavá léta, kde diváky seznamuje s místy spojenými s nacistickými a komunistickými zločiny.

Petr Racek

 Petr Racek patří mezi kameramany současné mladé generace. Jím natáčená díla se věnují společenským a politickým problémům; nebojí se natáčet v krajních situacích. V roce 2018 natočil průběh prezidentské kampaně Michala Horáčka (Máme na víc; 2018). Na dokumentech Kiruna, příběh slumu (2018) a Vlci na hranicích (2020 spolupracoval s dokumentaristou Martinem Pávem. Češi jsou výborní houbaři houbaři představuje vstup do Českého žurnálu.  

Ivan Ostrochovský

Ivan Ostrochovský (*1972) je slovenský dokumentarista a režisér. V roce 2009 založil společně se scénáristou Markem Leščákem a střihačem produkční společnost Punkchart Films, která se specializuje nejen na ambiciózní slovenskou filmovou a dokumentární produkci, ale také koprodukce se zahraničím, včetně České republiky (Všechno bude, Domestik, FREM). Ostrochovský debutoval v roce 2015 filmem Koza, sondou do života boxera žijícího v ghettu. Služebníci, kteří letos soutěžili v sekci Encounters na Berlinale, jsou režisérovým druhým celovečerním snímkem.

Marek Leščák

 Marek Leščák (*1971) je jeden z nejuznávanějších slovenských scénáristů a čtyřnásobný laureát slovenské filmové ceny Slnko v sieti za nejlepší scénář. V roce 2009 spoluzaložil produkční společnost Punkchart Films, mezi lety 2014 - 2016 byl prezidentem Slovenské televizní a filmové akademie. Mezi Leščákovy poslední a mezinárodně úspěšné snímky patří Pátá loď (r. Iveta Grófová; 2017), Nina (r. Juraj Lehotský; 2017) a Tlumočník (r. Martin Šulík; 2018).

Slávek Horák

 Režisér Slávek Horák (*1975) přes dvacet let úspěšně natáčel reklamní spoty. V roce 2015 debutoval na festivalu v Karlových Varech Domácí péčí. Film sklidil vřelé kritické a divácké ohlasy a představitelce hlavní role Aleně Mihulové vynesl řadu cen u nás i v zahraničí. Havel je Horákův druhý celovečerní film.

Marek Epstein

Marek Epstein (*1975) je známý český spisovatel a povídkář (Dravec, Ocucanej konec). Jako scenárista úspěšně spolupracoval s Jiřím Vejdělkem (Václav; 2007), Davidem Ondříčkem (Český lev za scénář k filmu Ve stínu; 2012) a v poslední době Jiřím Strachem (Anděl páně 2; 2016). Společně s Josefem Klímou převedli Šarlatána do knižní podoby.  

Jaroslav Sedláček

 Jaroslav Sedláček je hlavní dramaturg Filmového centra České televize. Jako dramaturg či producent se v posledních letech podílel na nespočtu úspěšných tuzemských snímků, např. Vlastníci, Všechno bude, Prezident Blaník, Masaryk či letošní Krajina ve stínu. V případě Šarlatána je Jaroslav Sedláček autorem námětu, dramaturgem a kreativním producentem.

KOMPLETNÍ PROGRAM