Projekce & besedy s tvůrci ~ Koncert v kinosále, DJs & tanečky
Kavárna, bar & místní vína ~ Tvořivé dílny pro děti

Vedle vstupenek na jednotlivé filmy nabízíme celofestivalovou vstupenku – akreditaci. Umožní vstup na všechny projekce a vychází výrazně výhodněji. Je přenosná a platí po celou dobu konání festivalu. Pro studenty a ZTP/P se slevou! Foyer kina s kavárnou a bary je přístupné po celou dobu festivalu zdarma.


Dílny animace
a hraného filmu pro děti

Pro děti jako každý rok pořádáme mimořádně oblíbenou a žádanou dílnu animace. Letos ji poprvé doplní intenzivní osmihodinová dílna hraného filmu. Opět ve spolupráci s profesionáli z brněnského Studia Scala.


Dílna animace pro děti od 6 let
V sobotu 4. 11. / 9:00 – 12:00 / Pražírna Kyjov

Děti pod vedením lektorů vytvoří krátký animovaný film z papírků či plastelíny.

Na výsledné dílo se budou moci podívat na velkém plátně v kině Panorama během Filmového festivalu Kyjograf před snímkem Tonda, Slávka a kouzelné světlo  (5. 11. v 16:30), na který je srdečně i s rodiči zveme (vstup zdarma na projekci obdrží rodiče i děti na email).


Dílna hraného filmu pro děti od 10 let
V neděli 5. 11. / 9:00 – 18:00 / Knihovna Kyjov a okolí
Občerstvení zajištěno v ceně včetně obědu

Děti pod vedením lektorů vytvoří krátký hraný film či videoklip. Budou se podílet na scénáři, tvorbě štábu, natáčení a střihu. Ve filmech si i navzájem zahrají.


V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na sociálních sítích,
telefonicky 733 644 494 nebo e-mailem festivalkyjograf@gmail.com.

PÁTEK 3/11


Divadlo ve filmu: Maryša

18:00 Host: Viktor Tauš

divadelní inscenace pro kameru / 100 minut

režie: Viktor Tauš, režie divadelní inscenace: Jan Mikulášek
hrají: Pavla Beretová, David Prachař, Vladimír Javorský, Taťána Medvecká, Matyáš Řezníček


Divadlo ve filmu: Maryša je unikátním prolnutím divadelního a filmového umění. Filmovým přepisem divadla z doby, kdy diváci kvůli pandemii covid-19 na dlouhé měsíce nesměli do svých divadel a divadla nemohla otevřít sály svým divákům.

Viktor Tauš, společně s kameramanským virtuózem Martinem Doubou a střihačem Aloisem Fišárkem, se ujal Maryši, slavné divadelní hry bratří Mrštíků. Respektive její inscenace pro Národní divadlo z podzimu 2017, již zpracoval uznávaný divadelní režisér Jan Mikulášek se svým dvorním scénografem Markem Cpinem. Umělci tragédii vesnické dívky oprostili od folklóru, děj situovali do nahrávacího studia a herce oblékli do současných kostýmů. Výsledná hra je plná důmyslných metafor a silných emocí a v jádru věrná své nadčasové předloze.

"Na jevišti se nehraje o ničem menším než o krutém zmarnění života, o duševním a fyzickém násilí a především o neschopnosti vzájemně si naslouchat."


Úsvit

21:00 Host: Miro Šifra

drama, krimi / 117 minut

režie: Matěj Chlupáček, scénář: Miro Šifra
hrají: Eliška Křenková, Miloslav König, Milan Ondrík, Martha Issová ad.


Do městečka Svit pod Tatrami přijíždí v roce 1937 ředitel velké továrny se svou ženou, aby zde po baťovském vzoru Zlína postavili moderní průmyslové město. Jejich plány ale naruší znepokojující nález mrtvoly v areálu továrny. Případ přesahuje možnosti místních četníků, podléhá maximálnímu utajení a na místo přijíždí tajná policie. Nicméně zdá se, že jediný, kdo chce záhadu vyřešit a nalézt odpovědi a pravdu, je ředitelova těhotná žena…

Úsvit je dobová detektivka ze života ve společnosti, která už není tradiční, ale ještě se nestala moderní, a s výrazným přesahem do současnosti. Tematicky ambiciózní, žánrově různorodá, vizuálně podmanivá, výpravná a velkolepě pojatá. Rozpočet se vyšplhal na 90 milionů korun a město Svit, kde se film odehrává, vzniklo unikátním způsobem kombinací počítačových triků, reálných záběrů, nákladných dekorací a modelu celého města v poměru 1:7.


SOBOTA 4/11


To nejlepší z animace

13:00

Máme tu čest uvést výběr vynikajících krátkých animovaných filmů současných mladých filmařů z FAMU. Pásmo je ukázkou jejich talentu, originálního vidění, pracovitosti i schopnosti práce s nejrůznějšími animačními styly, kupříkladu olejomalbou na skle či pookénkovou animací reálných předmětů a herců.

Mezi promítané snímky patří podmanivý baladický počin Anny Podskalské Rudé boty inspirovaný stejnojmennou pohádkou Hanse Christiana Andersena o marnivé dívce s červenými botami, které ji za trest nutí neustále tančit, či hravá, nápaditá a hojně oceňovaná Electra Darii Kashcheevy, surrealistický a asociativní "barbie horor", "nespoutaná vizuální báseň" o dívčím dospívání, zpracovávání traumatu a komplikovaném vztahu k vlastnímu tělu.


Brutální vedro

15:00

brutální drama / 75 minut

režie a scénář: Albert Hospodářský
hrají: Vincent Hospodářský, Milan Mikulčík, Zdeňka Petrová, Bára Voříšková ad.


"Fragment Slunce letí k Zemi. Za 30 let ji mine nebo dojde k nárazu. Smiř se s tím."

K Zemi pomalu letí rozžhavený kus Slunce. Teplota prudce stoupá a Vincent se zasekl kdesi na konci světa. Lidské povahy se deformují a vařící realita je pokřivená… Brutální vedro je maximálně pozoruhodné dílo debutujícího Alberta Hospodářského. Stěží zařaditelný, esteticky promyšlený a divácky vyzývavý titul je protkán zcela unikátní a nekompromisní originalitou, tvůrčí nebojácností, až drzostí a autorovým mimořádným pozorovacím talentem… Vincenta ztvárnil Vincent, Albertův o pět let mladší bratr. 


Bod obnovy

17:30 Hosté Vladimír 518 & Mike Trafik

sci-fi, drama, krimi, thriller / 116 minut

režie: Robert Hloz, scénář: Tomislav Čečka, Robert Hloz, Zdeněk Jecelín
hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík, Václav Neužil ml., Karel Dobrý ad.


V roce 2041 máte právo být po nehodě či jiné nepřirozené smrti oživeni. Stačí si jen pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti – bod obnovy. Agentka Em dostává do rukou případ, kdy byla základní pravidla obnovy porušena. Bod obnovy oběti byl smazán a Em tak má před sebou výjimečný zločin…

Jedno z největších překvapení českého filmu, sci-fi kriminálka ze cyberpunkové Prahy a blízká budoucnost, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení.

Jak se v Čechách a na Moravě učí film?

20:30 Hosté Lucie Hlavicová, Pavel Bednařík

Beseda ve foyer  | zdarma


Existuje film jako samostatný obor na českých základních a středních školách? Proč se tak málo mohou žáci o filmu ve školách něco dozvědět? Mohou se učitelé někde naučit, jak film učit? A existují vůbec učebnice? Kde je filmová výchova v jiných zemích zavedená a kde nikoliv? Zástupci Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu Vás přesvědčí, že učit film je zajímavé dobrodružství pro samotné děti i pro učitele bez ohledu na věk a zkušenosti.

Více informací na www.filmvychova.cz a www.filmouka.cz



PSH
Koncert v kinosále

21:00 Open door
Kultovní Peneři Strýčka Homeboye poprvé v Kyjově.

Orion, Vladimír 518 & Mike Trafik, tři jména, písmena, bangery vznikaj. Velmi inteligentní Pražáci budou odpovídat na záludné otázky, PSH ist gute Gruppe / Kurzweil, Roland, Sennheiser.

NEDĚLE 5/11


Good Old Czechs

14:00 Host: Tomáš Bojar

dokumentární / 83 minut

režie: Tomáš Bojar, scénář: Tomáš Bojar, Marek Šindelka
mluví: Jan Foukal (hlas Františka Fajtla), Miroslav Pecháček (hlas Filipa Jánského)


Společný projekt uznávaného dokumentaristy Tomáše Bojara a talentovaného střihače Šimona Špidly vypráví o strhujících osudech dvojice mladých československých letců RAF Františka Fajtla a Filipa Jánského. Činí tak montáží dobových archivních záběrů, mistrným ozvučením a osobními vzpomínkami a postřehy obou pilotů.

Kostru snímku tvoří dvojice střídajících se osobních výpovědí. Povahově odlišní letci se stávají vypravěči s nemalým literárním citem. Přirozeně a poutavě líčí své válečné cesty, pozorují a s úšklebkem glosují vše, co se kolem nich odehrává. Sugestivně popisují své emoce, místa a místní, všímají si společenských a kulturních rozdílů. Válka se odehrává tady a teď, velké bitvy však ustupují civilnosti, výjevům běžného dne. Pečlivě vybrané a kreativně sestříhané záběry pocházejí ze zhruba patnácti archivů po celé Evropě. Ve zvukové stopě zní dotočené i autentické dobové zvuky a ruchy, z nichž slovenský hudebník a beatmaker Stroon vytvářel abstraktní zvukové plochy.

Skloubením subjektivní civilnosti, důmyslně manipulované archivní materie a autorské kuráže vzniklo ojedinělé audiovizuální dílo, prolnutí malých a velkých dějin, svědectví o poetičnosti zamračeného nebe, banální všednodennosti i totální zkáze. Mimo jiné příkladně demonstruje nenahraditelnost velkého plátna a špičkového zvuku.

"Místní se nás ptali, jestli jsme z Belgie, z Francie, nebo odkaď. 'We are from Czechoslovakia,' říkáme jim. A jeden Angličan na to hned povídá: 'Good old Czechs!' V davu se to pak šířilo jako úplná infekce. 'Good old Czechs, good old Czechs,' volali na nás všichni, i když asi sotva věděli, kde nějaký Československo vůbec leží."



Tonda, Slávka
a kouzelné světlo

16:30
animovaný-loutkový, rodinný, dobrodružný / 82 minut

režie: Filip Pošivač, scénář: Jana Šrámková
mluví: Michael Polák, Antonie Talacková Barešová, Ivana Uhlířová, Matěj Hádek, Jana Plodková ad.


Jedenáctiletý Tonda od narození svítí. Jeho možná až přespříliš starostliví rodiče se ho snaží držet doma, aby jej ochránili před vnějším světem. To se změní ve chvíli, kdy se před vánočními svátky do jednoho ze sousedních bytů nastěhuje Slávka, tajemná dívka, která mu obrátí svět naruby. Tonda v ní získává první opravdovou kamarádku, před kterou může odhalit fantazijní svět ve svém polštářovém bunkru. Slávka zase Tondovi ukáže zázračnou baterku. Ta svým světlem dokáže z obyčejných věcí vytvářet úžasné obrázky a kouzelné světy, které vidí pouze oni. Tím začíná jejich dobrodružné pátrání po původu záhadných chomáčků tmy, které vysávají z jejich domu sluneční světlo…

Tonda, Slávka a kouzelné světlo je dalším z důkazů, že tuzemská animace je na světové úrovni. Celovečerní debut Filipa Pošivače vypadá překrásně. Díky propracovanému a nápaditému vizuálu, barvám, světlům či kameře. Dojemný a tematicky pestrý snímek je nejen pro děti, ale i pro dospělé – pro ně dost možná především. 


Přišla v noci

18:30
komedie, horor / 85 minut

režie a scénář: Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
hrají: Simona Peková, Annette Nesvadbová, Jiří Rendl ad.


Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry?

Film Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara je rozkročený mezi hořkou komedií a hororem, jenž pracuje s motivem vetřelce v intimním prostoru domova. Nízkorozpočtový a chytrý titul, jehož od premiéry na karlovarském festivalu provází divácké i kritické nadšení, působí civilně a autenticky a osvěžuje žánr tuzemské komedie o absurdní humor, pečlivě odposlouchané dialogy a obecně platné vztahové situace.

Hlavní úlohy se bravurně zhostila rázná brněnská divadelní herečka Simona Peková, pro niž se jednalo o první filmovou roli za dekádu.